הפרויקט הנפלא של ארנון גורן ועופר בינדל להשבת אלון התבור לפארק השרון

על הפרויקט – א. אשכנזי, עיתון הארץ, 24.3.2011

 

עֵץ  הָאַלּוֹן

אמנון להב

יֵשׁ בְּאַלּוֹן אֵיזֶה סִכּוּי לַשֵּׂיבָה טוֹבָה.

יֵשׁ בּוֹ תִּקְוָה.

יֵשׁ בּוֹ נְעוּרִים חֲדָשִׁים עִם הַלִּבְלוּב, כָּל שָׁנָה, כָּל שָׁנָה.

לֹא יוּכְלוּ לוֹ הָאֵשׁ וְהַגֶּזֶם, הַקּוֹצֵץ וְהַמְּבָרֵא,

הוּא אֶת כֻּלָּם כְּבָר רָאָה, וְעוֹד יִרְאֶה.

 מתוך: קטע 18, שירים וצילומים

אמנון להב, איש קיבוץ גלעד, מפרסם בבלוג, איש תחת גפנו
הריני מסתכל באילן  
מרטין בובר
(מתוך בסוד שיח, אני ואתה – חלק ראשון)
 
יכולני לראותו בחינת מראה. עמוד קפוא אפוף אורה, או ירוקה ניתזת השקויה ענוות חן של כחול אשר לרקיע הכסף.
יכולני לחוש אותו בחינת תנועה. גיד שופע בגזע הדבק ושואף אל על.
יכולני לחוש יניקתם של השורשים, נשימת העלים, מגע ומשא בלתי פוסק עם האדמה, עם האוויר ולחוש את הגידול עצמו שבחביון האפלה.
יכולני לשייך אותו למינו וסוגו ולהתבונן בו בחינת טופס יחדי, לראות מה מבנהו ומה אורחות חייו.
יכולני לפסוח פסיחה גמורה על ייחודו וצביונו, ושוב לא אראה בו אלא מבע לחוק בלבד, מבע לחוקים שלפיהם מתיישבים והולכים בלי הרף ניגודי כוחות שאינם פוסקים, או מבע לחוקים שלפיהם מתערבים החומרים ומתפרדים.
יכולני להקלישו ולהנציחו כדי מספר, כדי יחס מספרי בכולו, בכל אלה אין האילן אלא עצם לנגדי. מקומו לו וזמנו לו, סוגו עמו וטיב לו.
אולם יכול גם שיתרחש, מתוך רצון וחסד כאחד, שעם הסתכלותי באילן אהיה משובץ בזיקה אליו, והוא שוב אינו לז. עצמתה של הבלעדיות תפסתני. ואין צורך כל עיקר, שאהיה מוותר על שום דרך מדרכי ההסתכלות שלי. אין דבר שאהיה חייב על היסח עין ממנו, ואין דעת שאהיה חייב על שכחתה. אל הכול, מראה ותנועה, מין וטופס, חוק ומספר – כולם בו, מאוחדים ללא הפרד.
כל מה שמגופו של אילן הוא כלול בתוכו, צורתו ומוכניות שלו, גווניו וכימה שלו, שיחו ושיגו עם יסודות בראשית ושיחי ושיגו עם גרמי שמים, והכול בשלמות אחת.
אין האילן רושם מן הרשמים, אינו משחק לכוח המדמה שלי, לא יקרת חליפות רוחי, אלא ממש הוא השרוי ועומד נכחי, הוא לי כשם שאני לו – אלא באופן אחר.
ואל יבואו להתיש טעמה של זיקה. זיקה –זיקת גומלין היא. אם כן, תודעה לו לאילן כביכול, בדומה לשלנו? אין אני נודע אותה. ברם, כלום יש ברצונכם לנתח שוב את שאינו בניתוח, משום שדומה עליכם כאילו עלה דבר זה בידכם לגביכם? לא פגעה בי שום נשמה של אילן ולא בת יער, אלא הוא עצמו.
הָעֲנָק בָּאַלּוֹנִים 
מָצָאתִי כָּתוּב 
בְּסֵפֶר אַנְגְּלִי עַתִּיק
גַּם לַָעֲנָק בָּאַלּוֹנִים 

בַּלּוּטִים זְעִירִים“; 
כְּכָל שֶׁרָם וְנִשָּׂא 
הָאַלּוֹן – 
כָּךְ רוֹעֶמֶת הַמַּפֹּלֶת“. 
אָסַף הַקָּדוֹשׁ בָּאַלּוֹנִים 
תְּפִלּוֹת וּמַאֲמִינִים
יוֹם אֶחָד כָּרַע 
בַּלּוּט חָדָשׁ 
נִזְרַע – 
תְּחִלַּת מַסָּע
בְּגַנִי נְטַעְתִיךָ
רחל

בְּגַנִי נְטַעְתִיךָ
בְגַנִי הַמוּצְנַע – בְּלִיבִּי;
הִשְתָרְגוּ פֹּארוֹתֵיךָ
וְעָמְקוּ שָרָשֶיךָ בִּי.

וּמִשַחַר עַד לַילָה
לא יִשְקט לא יַרְגִיעַ הַגָן –
זֶה אַתָּה בוֹ, אַתָּה בוֹ
בְּאַלְפֵי צִפָּרְיךָ רָן

שתיקת האלון

אמוץ דפני

כַּמָּה שֶׁקֶט צָבַר / הָאַלּוֹן הֶחָסֹן

עַד שֶׁנִּסָּה / לְהָפֵר שְׁתִיקָה,

מִלּוֹת בַּלּוּטָיו / צוֹבְרוֹת / כָּל פַּעַם

אִלְּמוּת חֲדָשָׁה / לְמַעֲמָסָה.

שמות האלון ופתגמיו

אמוץ דפני וסאלח עקל ח’טיב
(פורסם במקור בצמח השדה, 3.4.2012)

אלון התולע

חוקרים רבים הדגישו, מזה דורות, את הזיקה האפשרית בין המילים אֵל – אַלוֹן – אֵלָה (מין עץ), קשר זה אינו מקרי ומקורו קשור בפולחן העצים. אמוץ דפני וסאלח עקל ח’טיב לוקחים אותנו לסיור בנבכי שמות האלון ופתגמיו -על עזים, בלוטים, עקשנים ונבוטים. שמות האלונים:

חוקרים רבים הדגישו, מזה דורות, את הזיקה האפשרית בין המילים אֵל – אַלוֹן – אֵלָה (מין עץ), קשר זה אינו מקרי ומקורו קשור בפולחן העצים. אֵל ((El היה הישות העליונה  בפנתיאון האלים של השֵמים הקדומים מאז מחצית האלף השלישי לפני הספירה לפני התגבשות האמונה היהודית. השורש השמי הקדום “אול” או “אִיל” משמעו “חזק” ואפשר לשער שממנו נגזרו המילים העבריות אֱיָל (עוצמה), אַיִל (קורת נגיחה, עמוד תמיכה) ומכאן גם שמות העצים אַלוֹן ואֵלָה (ראה אליצור תשס”ג). 
קשר דומה נמצא גם בשפות שמיות הקדומות לעברית. המילה allânu מציינת באכדית מין עץ, ככל הנראה אלון, וכן שרף עצים ופתילה ששימשו לצרכים רפואיים הקשורים לאלון ולפריו הבלוט. כן ידועות הצורות alânu שנתפרשה בספק, לפי הקשרה, כעץ אלון ו- aliānu”מין עץ”. באוצר הלשון האוגריתית ידועה פעם אחת המילה “אַלן” ((aln והוצע לפרשה “עץ אלון”. מאחר ועצי אלון ואֵלה נישאים נחשבו כעצים מקודשים ומרכזי פולחן לאלים, בכל רחבי המזרח התיכון ,- הקשר הלשוני אֵל-אַלון-אֵלה אינו מפתיע וקדם לתקופת המקרא. 

אלון מצוי – (Quercus calliprinos) – שם הסוג נובע מהשם הרומי לאלון 
(Quercus) שמקורו בביטוי בשפה הקלטית הקדומה 
(Kaerquez) שפירושו “עץ יפה” (להזכירנו שהאלון היה עץ הפולחן העיקרי של הקלטים) שם המין מורכב משתי מלים kalos ( ביוונית=יפה) ו-prin ( ביוונית = אלון ירוק עד). כך זכה האלון המצוי לתואר יפה הן בשם הסוג והן בשם המין למרות שיש אלונים נישאים ויפים ממנו. 
השמות הערביים של מין זה הם “בַּלוּט بلوط” ו”סִינְדיָאן سنديان”. ( بلوطة = בַּלוּטָה, צורת יחיד- כלומר פרי אחד וגם שם של עץ אלון אחד) בעוד השם סִנְדְיַאנָה (سنديانة) מציין עץ אלון בודד. השם בלוט Ballut, Balluta) ,Belit ) מציין באכדית ובאשורית “אלון” ו”בלוט” (= זרע האלון) כאחד ומכאן גם השם הארמי “בַּלוּטָא”. מעיר פרופ’ פליקס: ” השם הארמי בלוט, על הפרי דמוי האגוז הבולט מתוך הקערית – הספלול” , זו משמעותו של השם לפי “המלון לבוטניקה אשורית”. השם הערבי נגזר מאותו מקור קדום. פירושה מקור המלה “סינדיאן” הוא “משענת” המרמזת על חוזקן הרב של מטות וקורות המוכנים מהאלון המצוי. מקלות ההליכה הנשענים עליהן עשויים לרוב מענפי הסינדיאן. ראוי לציין שגם התקרה של הבית הכפרי נשענה, במיוחד, על קורות של הסינדיאן. 

אלון תבור –  (Quercus ithaburensis)- מין זה תואר למדע על סמך פרטים שנאספו בסביבות הר תבור ופורסם על ידי חוקר בשם Joseph Decaisne (1807-1882) בשנת 1835, מכאן שמותיו הלועזיים של המין בלטינית ובעברית. השם הערבי הנפוץ הוא “מָלוּל” (לעתים רחוקות גם “מָל”), לזכור שמָלוּל ( ملول) היא צורת הקטנה של מָל (مل), סביר להניח שהפרי היותר גדול ( של אלון התבור) הוא מל והקטן יחסית ( של אלון התולע) הוא מלול. מעניין שבאזור הגליל התחתון אלון התבור הוא מל ובאזור הגליל העליון המל הוא שמו של אלון התולע. כמובן שאלון התבור לא יימצא בגבהים של גוש הרי מירון למשל, לכן תושבי האזור ראו באלון התולע כפרי הגדול ביחס לבלוטים של הסנדיאן לכן קראו לו מל ולא מלול. הוכחה לכך ששטח תשע המפורסם שבבקעת סכנין נקרא בערבית “מל סכנין” ולא “מלול סכנין”!, ואכן העץ הנפוץ באזור זה הוא אלון התבור ולא אלון התולע. 

אלון תולע – (Quercus boissieri ) – שמו המדעי של מין זה מנציח חוקר שוויצרי דגול (1882 -1810) Edmund Boissier שחיבר חמישה כרכים עבי כרס בשם “”Flora Orientalis שעסקו בצמחית המזרח התיכון. אלון התולע מכונה גם בשם “בַּלוּט עָפְסִי (بلوط عفصي = אלון העפצים) או “עָפְס” (عفص”= עפץ ), שם המציין לעתים נדירות גם את אלון התבור וכן מיני אלונים אחרים, המצויים במרחב שבין ספרד לפרס ואינם גדלים בארץ. 
בעבר הכינו מכנימות הגדלות על מין זה ( ה נקראות בערבית זַנְבּוּר אֶלְעַפְץ (زنبور العفص) ועל מיני אלונים אחרים את צבע השני. ככתוב: ” וְאֵלֶּה הַבְּגָדִים אֲשֶׁר יַעֲשׂוּ חֹשֶׁן וְאֵפוֹד וּמְעִיל וּכְתֹנֶת תַּשְׁבֵּץ מִצְנֶפֶת וְאַבְנֵט וְעָשׂוּ בִגְדֵי קֹדֶשׁ לְאַהֲרֹן אָחִיךָ וּלְבָנָיו לְכַהֲנוֹ לִי: וְהֵם יִקְחוּ אֶת הַזָּהָב וְאֶת הַתְּכֵלֶת וְאֶת הָאַרְגָּמָן וְאֶת תּוֹלַעַת הַשָּׁנִי וְאֶת הַשֵּׁשׁ: וְעָשׂוּ אֶת הָאֵפֹד זָהָב תְּכֵלֶת וְאַרְגָּמָן תּוֹלַעַת שָׁנִי וְשֵׁשׁ מָשְׁזָר מַעֲשֵׂה חֹשֵׁב” (שמות כ”ח: ד’ – ו’). במקום אחר” וּפָרְשׂוּ עֲלֵיהֶם בֶּגֶד תּוֹלַעַת שָׁנִי וְכִסּוּ אֹתוֹ בְּמִכְסֵה עוֹר תָּחַשׁ וְשָׂמוּ אֶת בַּדָּיו: (ט) וְלָקְחוּ בֶּגֶד תְּכֵלֶת וְכִסּוּ אֶת מְנֹרַת הַמָּאוֹר וְאֶת נֵרֹתֶיהָ וְאֶת מַלְקָחֶיהָ וְאֶת מַחְתֹּתֶיהָ וְאֵת כָּל כְּלֵי אֶת שְׁתֵּי אַבְנֵי שֹׁהַם וּפִתַּחְתָּ עֲלֵיהֶם שְׁמוֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל” (במדבר ד’: ח’- ט’). המונח המקראי “תולעת השני” מציין כנימה ייחודית שמביציה הכינו את צבע השני . לפי פרופ’ עמר: “ה’תולעת’ היא שם החרק, ואילו ה’שני’ הוא שם תואר על שום הצבע האדום שהופק ממנה. כלומר נראה שהצירוף ‘תולעת שני’ מתייחס לחרק ולצבע המופק ממנו, בעוד ‘שני תולעת’; הוא האריג הצבוע בתולעת” (עמר 2007:12) . 
השם הערבי של מין זה הוא “מָל” (مل) המתאים לשמות “מילה” ו”מילין” בלשון המשנה. אלון התולע נפוץ בעיקר בהרים בעוד מיני האלון האחרים (אלון מצוי ואלון התבור נפוצים ברום נמוך יותר. הסבר בוטני זה מתאים למובאה: “ר’ שמעון בן גמליאל אומר סימן להרים מילים סימן לעמקים דקלים ” (גיטין י”ט ע”א, ירושלמי גיטין פ”ב נ”ד 2). 
במקורותינו מופיע הביטוי “מי מילין”, מסביר הרב ד’ר צבי שקדי: שהעפצים של האלונים ובמיוחד של אלון התולע משמשים מאז העת העתיקה מקור להפקת טאנינים (Tannin) שהם חומרים החשובים בבורסקאות ואחד המרכיבים בהכנת דיו. הפקת הטאנינים מתבצעת בעזרת בישול העפצים במים והתוצר הוא תמיסה שנקראה בלשון חכמים “מי מילין” או “מי עפצים” ושניהם יכולים לשמש להכנת דיו (גיטין, י”ט, ע’א, וע’ב) 

על עזים ובלוטים
העזים להוטות במיוחד אחר הבלוטים של האלון המצוי בעוד עבורנו טעמו מר ביותר, מכאן אחד משמותיו “בַּלוּט מְעַזָה” ( بلوط معزا) ו” בַּלוּט אִל עַנְזָה” ( بلوط العنزة””=בלוט העז) ;”בַּלוּט מִעְזָאוִי” ( بلوط معزاوي = בלוט העזים). להבדיל מאלון התבור שבלוטיו אכילים ומכונה , בהתאם, “בַּלוּט אִל נָאס” (بلوط الناس = “אלון האנשים”). בסתיו העזים להוטות במיוחד אחר הבלוטים הבשלים של האלון המצוי ומאבדות שליטה על עצמן ולעתים קשה לרועים להנהיגן. מכאן הפתגם “מִיתְ’ל אִל עָנְזֶה בְּ’תְמוּת וַעיִנְהָא בִּל בַּלוּט” ( مثل العنزة بتموت وعينها بالبلوط” =” כמו שהעז תמות ככה רוצה את הבלוט”). משמע הפתגם שהעז חושקת בבלוטים עד הרגע האחרון בחייה – כלומר היא חפצה בבלוטים אפילו שהיא גוססת. משתמשים בפתגם זה, למשל, כאשר שכיב מרע עדיין להוט אחר מה שהוא אוהב או זקן בלה נותן עינו בעלמת חן. 
לעומת זאת אם העז מרבה באכילת בלוטים היא עשויה ללקות בשלשול ובכאבי בטן. אומר הפתגם “עַנְזִה אַכְּלַתְ בָּלּוּט מָא צ’רַּת אַלַא נִפְסְהַא” (= עז אכלה בלוט ופגעה בעצמה ;عنزه أكلت بلوط ما ضرت ألا نفسها) והלקח בדיוק במובן של “דְּבַשׁ מָצָאתָ אֱכֹל דַּיֶּךָּ פֶּן תִּשְׂבָּעֶנּוּ וַהֲקֵאתוֹ” (משלי, כ”ה: ט”ז). 
העז להוטה לא רק אחרי הבלוטים ובהחלט עשויה ל”כסח” את האלון בצורה קשה במיוחד בעונות הלבלוב כאשר הצימוח הרענן טעים ועדיין ללא כמות רבה של חמרים דוחים. מכאן הביטוי “עַנְזָת אִל-חַטַאב عنزة الحطاب” (= העז החוטבת). תגובת האלון המצוי לרעיה היא פיתוח עלים קוצניים במיוחד בחלקים הפגועים בעוד העלים שמעבר לטווח הנגיסה (= “גובה שן העז”, כולל עמידה על שתי רגליה האחוריות) פחות קוצניים בעליל. קוצניות העלים מונעת, במידת מה, את כרסום העלים ועל כך ייאמר “מה שעושה העז לאלון יעשה האלון לעז”. 

על קשיי עורף ועל נבוטים
סיקוסי האלון וגדמיו ידועים בקושיים הרב, מכאן כמה פתגמים וביטויים הקשורים לבני אדם עקשנים וקשיי עורף: 
כמו גדם (סיקוס) האלון – (” זֵי עוּקְדָת אִל בַּלוּט; زي عقدة البلوط” ), כך ייאמר על אדם דעתן במיוחד. מפרש מביא פתגם (Canaan, 1928) “אי אפשר לשברו או לנסרו ורק האש תשלוט בו” 
עקשן כמו גזע אלון– ( عنيد مثل ساق البلوط; עַנִיד מִתִ’ל סָאק אֶלבַּלּוּטׂ) הידוע בקשיות עצתו. 
יבש כמו סיקוס האלון ו- ( يابس مثل عقدة البلوط ;יַאבִּס מִתְ’ל עוּקְדִת אִלְבַּלוּט); כלומר חסר דעת (” המוח שלו יבש “) כמו גדם האלון. 
יבש כמו הקליפה של הבלוט – (=יָאבֶס מֹיתְל קִישְׁרֶת אִל בַּלוּט يابس مثل قشرة البلوط ) , לא ברור לנו האם הכוונה לקליפה של הפרי או של הגזע? ” לעתים מובא הביטוי בקיצור “קִשְׁרֶת אל בַּלוּט”. 
ראש אלון – ( “רַאס סִנְדיָאן; راس سنديان) ” וההסבר: “ראש קשה וחזק כמו גזע של אלון” 

ענפי האלון המצוי קשים במיוחד מכל שאר העצים ומשמשים להכנת נבוטים קשוחים במיוחד, ולפי דברי האנשים: “המקל שלו (נבות) הוא הכי חזק מכל המקלות” ו” האלון- העץ שלו הכי קשה “. מכאן רווחת האמירה: ” הְוָא מִן עַסָא אֶל סִינְדְיָאןָ מִתִ’ל חְגָאר אֶל-דִיְוָאן ( هواة من عصا السنديان مثل حجار الديوان” = המכה מענף של אלון כמו מאבן של המושב של הסלון=דיוואן ). האבן בסלון היא גדולה ועשויה מסלע קשה שלא מתפורר ומלכלך את היושב עליו כמו הנארי למשל או הקרטון. 
בעבר כאשר היו נערכים לקטטות בכפר דאגו הנצים להצטייד, מבעוד מועד, בנבוטים העשויים מענפי אלון מצוי הידועים כחזקים במיוחד בהשוואה לנבוטים המוכנים מעצים אחרים.נבוט כזה נקרא דָבָּסִה (دبسة ) 
כאן המקום להזכיר את הביטוי התנכ’י: ” אֲשֶׁר כְּגֹבַהּ אֲרָזִים גָּבְהוֹ, וְחָסֹן הוּא כָּאַלּוֹנִים” הבא לתאר עוצמתו של האמורי (עמוס ב’ ט’). 

על אכילת הבלוטים
בלוטי האלון המצוי מרים במיוחד ואינם אכילים בעוד בלוטי אלון תבור ראויים למאכל. לפי אורי אליאב הפלאחים אוכלים את הבלוטים לאחר הגשם הראשון. הגשם מפיג את הטעם המר ואז הם ראויים למאכל. 
הבלוטים נאספו למאכל במיוחד שנות רעב אך גם בימים רגילים ונהגו להכין מהם מאכל מעדנים (בלוטים קלויים וטחונים בתוספת סוכר וחמאה מותכת (=שַׂמְנֶה). סיפר לנו מוחמד אחסן חסן מהכפר הקטן שייח’ בורייק (כפר ארמני שהיה מול קיבוץ החותרים בחוף הכרמל וניטש לפני כעשרים שנה): ” מספרים על שייח’ ידוע שגר הרחק משבטו. יום אחד הגיעו אליו כמה רוכבים ובביתו אין עז ואין טלה להכין להם זבח כיאות. התלבט השייח’ ונתכוון לשחוט את סוסתו האצילה ולכבד בה את אורחיו. ברגע האחרון הגיעה אשתו והפצירה בו להישאר עוד מספר דקות עם האורחים והשביעתהו לא לגעת בסוסה. מיהרה האישה אל אלון התבור שהיה בקרבת האוהל, ניערה אותו היטב וירד מבול של בלוטים. אספה מהן האישה , בישלה על אש, קלפה, טחנה, הוסיפה שמנה וסוכר והגישה כיבוד לאורחיה במגשים גדולים. האורחים נהנו מהכיבוד הטעים ולא ידעו מהו וחקרו את השייח’ אודות המאכל והלה גילה להם במה המדובר. ריחמו האורחים על השייח’ שאין לאל ידו אפילו לשחוט טלה או כבש והבטיחו לעזור לו. כל אחד מהם נתן חמישה כבשים. כדי להרחיק את השייח’ מאוהלו הקימו אוהל ליד הנחל במקום המיועד לשימוש הכלל. יצא השייח’ מאוהלו וניגש לברר מה אירע, בינתיים הוכנסו הכבשים לאוהלו שלו. כמה מאותם אורחים שזלזלו בשייח’ שאין לו אפילו כבש לאורחים התחרטו כעת על השמועה שהפיצו אודותיו וניסו להתחמק מלבקרו בשנית. השייח’ הזמין אותם לאוהלו והאכילם בזבח חמישה כבשים כיאה וכיאות”. העפצים העגולים של אלון התבור שימשו להכנת תרופה לחולים שאסור להם לאכול מוצרי הקמח , 

מכירים אותך הוי בלוט
“מסופר על ערבי מקומי אחד שנסע פעם לאירופה ומכר שם בלוטים צלויים של אלון מצוי כאילו היו ערמונים ,למרות טעמם המר להחריד. עבר שם בן הארץ שזיהה מייד במה המדובר ואמר לאותו המוכר ” אִגַ’אק מִין יַעַרְפָק יָא בַּלוּט” ( إجاك مين يعرفك يا بلوط = הוי בלוט הגיע מי שמכיר אותך!). נוסח אחר מספר על בן הארץ שטייל בשוק באירופה ונתקל קהיר ופוגש חבר. אומר החבר המקומי לפלשתינאי “אתם שולחים לנו פירות יפים ומתוקים כמו תאנים וענבים ולאחרונה נתקלתי ב”ערמון שאמי” (=ערמון דמשקאי” ) והוא מר ביותר. תוך כדי הליכה יחדיו בשוק נתקלו השניים באדם מאחורי דוכן עליו ניצבת ערימה של בלוטים והוא קורא בקולי קולות “ערמון דמשקאי” בעודו מוכר בלוטים קלויים של אלון מצוי כאלו היו הם ערמונים ואז אמר לו הפלשתינאי “הוי בלוט הגיע מי שמכיר אותך!”. משתמשים בפתגם זה כאשר רוצים לומר למישהו שהוא מנסה לרמות או להעמיד פנים כלומר “מכירים אותך, אותנו כבר לא תוליך שולל”. ביישוב הבדווי טאבאש שליד טבעון נאמר לנו אודות בלוטי אלון התבור: ” אלה הם הערמונים שלנו”. הבלוטים בושלו ואחר כך ניצלו. המחבר השני (בן מע’אר) זוכר אישית שאכלו בילדותו הרבה בלוטים של אלון התבור והיו טעימים . 

כשתיית מים לאחר אכילת בלוטים
מספרים שאיש אחד היו נשוי לשלוש נשים. יום אחד רצה האיש לבחון מי מהן אוהבת אותו יותר מהאחרות. שאל את הראשונה באיזה מידה ובאיזה צורה היא אוהבת אותו?.ענתה לו “כמו שתיית מים לאחר אכילת סוכר”. שם האיש סוכר בפיו שתה מים ונעלמה המתיקות. שאל את האישה השנייה ” האם את אוהבת אותי, כמה ואיך” ונענה , אני אוהבת אותך כמו שתיית מים לאחר אכילת דבש”. אכל האיש דבש ,שתה מים ונעלם הטעם המתוק. שאל את האישה השלישית ” האם את אוהבת אותי, כמה ואיך “ענתה האישה השלישית ” אני אוהבת אותך כמו שתיית מים לאחר אכילת בלוטים”. כעס האיש וסילק אותה מעל פניו. למחרת נמלך האיש בדעתו הביא סוכר ,דבש ובלוטים. אכל סוכר ושתה מים ונעלמה המתיקות, טעם מהדבש ,שתה מים ונעלם הטעם המתוק, אכל בלוטים ושתה מים ואז נעשה לו מתוק בפה. אמר אז האיש “זו האישה הפקחית שאוהבת אותי” . וכך מציין הפתגם “כמו שתיים מים לאחר אכילת בלוטים” דבר הבא בעיתו. לפי אורי אליאב ע’ה, איש טירת צבי , באזור ג’נין רווח הפתגם: “בַּרִידָק מִתְ’ל שַׁרְבַּת אִלְמַיִה וּרַא אִל בַּלוּט” ( بريدك مثل شربة الميّة ورا البلوط =אתה רצוי כלגימת מים לאחר בלוטים). על טעמם מר של הבלוטים מעיד אסף הרופא בן ברכיה (רופא יהודי, שחי בארץ ישראל, במאה השישית, על שמו המרכז הרפואי אסף הרופא) ב”ספר הרפואות”:”האלונים (=הבלוטים) קרים ויבשים בגוף, מחזקים את הבטן וכוחם בגוף נטל (כבד ומכביד) כעפר…” 

חשוב לציין שבגליל התחתון מציינים את השם ” בַּלּוּט בֻּרוּעְמַאנִי (بلوط برعماني = בלוט מכפר ברעם) והוא בעצם הבלוט האכיל. יש לזכור שהאלונים הנפוצים בברעם הם אלונים מצויים! עם זאת שם התואר בורעמאני שניתן לבלוטים מסוימים בא להעיד על בלוטים גדולים במיוחד. יכול להיות שבגלל שבברעם יש גם אלוני תולע (שבלוטיו ארוכים מאלו של האלון המצוי), קראו לבלוטים הגדולים בכלל בשם בַּלּוּט בֻּרוּעְמַאנִי! 

אחרית דבר:
האלונים הם העצים הנישאים ביותר בנוף הארץ ובולטים כמעצבי אופייה הבוטני (חברות הצומח העיקריות בצפון הארץ) והרוחני (רוב העצים המקודשים הם מיני אלון ובמיוחד האלון המצוי) של תושבי הארץ מימים קדומים. האלון המצוי מצטיין במיוחד בחוסן עצתו בעוד אלון התבור במתיקות (היחסית) של בלוטיו – תכונות אלו מוצאות הד רב הן בשמות הצמחים והן בפתגמים הלקוחים מעולמם של עובדי האדמה והרועים. 

לעיון נוסף:
אליצור, י. (תשס”ג). אלון-מישר-aulon. אשל באר שבע. ח:11-1. 
דפני, א. (2010) .עצים מקודשים בישראל.הקבוץ המאוחד. תל-אביב. 
עמר, ז. (2007). בעקבות תולעת השני הארץ-ישראלית.הוצאת המחבר, נוה צוף. 
רענן, מ. “ולא פרעתיך מאה עפצי – אלון התולע”. פורטל הדף היומי 
daf-yomi.com/DYItemDetails.aspx?itemId=7867 
שקדי, צ. ” זהירות – רוב העפצים אינם כשרים” 
dio-lanetzach.blogspot.com/2011/12/blog-post_15.html 

 האלון בשפות שונות

“הענק באלונים” – שירי עצים

אמוץ דפני, באתר צמח השדה

אַלּוֹן עַתִּיק בְּלַיִפְּצִיג. 

אַלּוֹן עַתִּיק, אַלּוֹן רַב שָׁנִים 
מוֹנֶה שְׁנוֹת אָבוֹת, מוֹנֶה שְׁנוֹת בָּנִים. 

דָּבָר מִמֶּנּוּ לֹא נֶעֱלַם 
רַק שְׁנוֹת מִלְחֶמֶת הָעוֹלָם. 

אַלּוֹן שַׂב צַמֶּרֶת וּפֹארוֹת 
עָצַם עַיִן בְּלִיקּוּי הַמְּאוֹרוֹת. 

האש והעצים – רונן לוביץ

עלון צהר “בשלח” תשע”א

 ממרומי הכרמל המטלטל בין ירוק לשחור אני שומע את זעקת האילנות. זעקתם מפני האש לא החלה בשריפה הנוראה שאירעה בימי החנוכה דהשתא, אלא ימיה כימי האדם. “בשעה שכורתין אילן שעושה פרי – קולו הולך ומסוף העולם ועד סופו”, למדנו בפרקי דרבי אליעזר (לד). הקול הזה אינו הולך רק מקצה העולם ועד קצהו השני מבחינת מרחב היקום, אלא גם במרחב הזמן.

 מאז ראשית ימי האדם הוא כורת אילנות, וזאת, בראש ובראשונה, מפני רצונו באש. מיד כשהחל האדם להשתמש באש, הוא החל לכרות עצים על מנת להסיק אותם ולהפיק חום. באמצעות השימוש באש יכול היה האדם לבשל ולצלות את מזונו, לעבד מתכות, לברא יערות, להבריח מזיקים ולהגר לאזורי מחיה חדשים וקרים. אכן, תרומתה לחיי אנוש לא תסולא בפז, אולם היא באה מאז ומעולם על חשבון העצים. האש והעץ צוררים הם זה לזה. תעשיית הרהיטים, תעשיית הנייר, הפקת דלקים ועוד מגוון פעילויות של פיתוח ותיעוש, הגבירו בדורות האחרונים את כיליון העצים בידי האש האנושית.

 בורא עולם החל לפעול בעולם בנטיעה, ואילו האדם החל בכריתה. “מתחילת ברייתו של עולם”, כך מציינים חז”ל, “לא נתעסק הקב”ה אלא במטע תחילה, שכן נאמר (בראשית ב) ויטע ה’ אלהים גן בעדן” (ויק”ר קדושים, כה). האדם, לעומת זאת, החל, כנראה, את מערכת יחסיו עם הטבע בכריתת עצים, שכן כפי שמלמדת הגמרא: “במוצאי השבת הראשונה לבריאה נתן הקב”ה דעה באדם הראשון מעין דוגמא של מעלה, והביא שני אבנים וטחנן זו בזו ויצא מהן אור” (פסחים נ”ד). ברגע שהוציא האדם את האש הוא היה צריך בהכרח לשרוף בה בדל עץ כלשהו, שכן אין עשן בלי עץ.

 האש המכלה ושורפת ומביאה חורבן, היא גם הגורם המרכזי והראשוני ליכולת הפיתוח והיצירה האנושיים, כאשר היא מבוקרת ונתונה בשליטה. לא בכדי הפכה האש להיות סמל ליצירה האנושית בתרבויות רבות. במיתולוגיה היוונית מסופר שבגלל עוצמת האש ותועלתה האלים לא היו מוכנים לתת אותה לבני האדם. היה זה פרומיתיאוס, בן למשפחת הטיטנים שנלחמו נגד זאוס שליט האלים שראה בסבלם של בני האדם בעולמם הקר והחשוך אשר טיפס על האולימפוס, לקח ניצוץ אש ממרכבתו של הליוס, הכניס אותו לתוך קנה חלול והעביר אותו לבני האדם. פרומיתיאוס נענש על ידי האלים בעונש חמור ביותר, שכן האלים היוונים הקנאים שאינם מפרגנים לבני האדם רצו לשמור את האש לעצמם. אף בני האדם נענשו, כאשר זאוס שלח לעולם את תיבת פנדורה, שממנה יצאו כל הדברים הרעים: סבל, חולי, ושאר פורענויות.

 גם על פי מקורות היהדות, הפעילות האנושית מתחילה מגילוי האש, אולם האדם לא גנב אותה אלא קיבלה מבוראו. במוצאי השבת הראשונה של הבריאה, יום אחרי שנוצר האדם נתן בו הקב”ה בינה, והוא שפשף שתי אבנים זו בזו, הוציא מהן אש, וההתפתחות האנושית יצאה לדרך. אנו מברכים על הנר מדי מוצאי שבת בהבדלה, באשר יכולתנו להשתמש בה משקפת דווקא את טובו וחסדו של הבורא שרוצה בטובתם של ברואיו.

 אולם בד בבד עם השימוש המושכל באש עלינו לעשות שימוש מוגבל בעץ. הציווי “לא תשחית את עצה” (דברים כ, יט), אוסר אמנם רק כריתה של עצי פרי. דווקא עליהם אמרו חכמים שהקוצץ לא יראה סימן ברכה (פסחים נ, ב), ואף ציינו שכריתתם עלולה להביא לכריתת חייו של כורתם  (בבא קמא צא, ב). כך פסק הרמב”ם כי “כל אילן סרק מותר לקוץ” (הל’ מלכים ו, ט), אולם בפסקי התוספות  (פסחים קלב) קבעו שאף “הקוצץ אילן סרק אינו רואה סימן  ברכה”.

 ברם, חכמים למדו מאיסור כריתת עצי פרי את איסור “בל תשחית” באופן כללי, והוא מקבל משמעות מיוחדת בזמננו גם בנוגע לכריתת עצי סרק. כריתת יערות מהווה כיום בעיה גלובאלית ממדרגה ראשונה. היערות מספקים חמצן לאדם ולבעלי החיים, וסופגים את הפחמן הדו-חמצני שגורם לאפקט החממה. כ-70% ממיני האורגניזמים בעולם מצויים ביערות הגשם, וכריתתם מפרה את המאזן האקולוגי בעולם. המחשה מארצנו הקטנטונת מראה שרק 6% משטחה של מדינת ישראל מכוסה ביערות. מאז החלה הקק”ל בפעילותה ב-1904 ניטעו בארץ מעט יותר מ-230 מיליון עצים. זאת כאשר החברה בישראל צורכת כ-10 מיליון עצים בשנה לתעשיית הנייר בלבד. דומה שדי בדוגמה זו כדי להבהיר מדוע חיסכון בנייר ושמירה על רהיטי עץ היא רבת משמעות. המאמץ אכן נושא פירות. כך, למשל, אחד הבנקים בישראל פרסם בשנת 2010 שבשנת 2009 הוא הצליח להקטין את צריכת הנייר וחסך 1,310 טון נייר השווה ערך ל-20 אלף עצים, ע”י התייעלות וצמצום של 26% בצריכת נייר.

 הציבור הדתי, כציבור בעל אוריינטציה אוריינית, הוא צרכן גדול של נייר. היבט אחד של העניין נראה בלתי פתיר, בגין המניעה משימוש באמצעים אלקטרוניים בשבת. שומרי שבת יידרשו מן הסתם לספרים גם שנים רבות אחרי שהציבור הכללי יעבור לקורא אלקטרוני ולהשגת מידע באמצעות המחשב בלבד. עם זאת היבטים אחרים ניתנים להגבלה. כך למשל העיתונות המגזרית ועלוני השבת המרובים שחלקם לא מתיימרים כלל לפתוח צוהר חדש לעולמות רוחניים, אלא רק להיטיב עם אינטרסים שיווקיים. צו השעה הוא כמובן מחזור, אולם מחזור אינו אלא אמצעי. המטרה היא להשתמש נכון מלכתחילה בבריאה שהעמיד הבורא לרשות האדם.

 בחג האילנות ראוי לתת את הדעת על מה שהאדם חב לאילנות. השימוש בעץ ובנייר לא ללמד על עצמו יצא כי אם על כלל חיינו כולו. כבר פירט הרמב”ם לגבי איסור “בל תשחית” שהוא חל גם על “המשבר כלים וקורע בגדים והורס בניין וסותם מעיין ומאבד מאכלות”, וכל כיוצא באלו (שם, הלכה י’). בזמננו חלים הדברים על מכלול היבטי הצרכנות, ועל השימוש הזהיר והמושכל בכל חפץ ובכל חומר. ברוח זו כבר כתב הראי”ה קוק בראייתו למרחוק: “כמה מרהבת עוז היא אזהרת ‘בל תשחית’ החודרת לכל אורחות החיים, המחייבת אותנו להיות קשובים להחכמה החסכונית… למען דעת לקחת את ברכת שמים מכל יצורי עולמים במילוא שלם” (עין אי”ה, שבת קיג).

כשרצון וטבע חוברים יחדיו – על חינוך סביבתי והדיאלוג בין אדם וטבע – א. שוורץ

כשרצון וחסד חוברים יחדיו

אילון שוורץ

על חינוך סביבתי והדיאלוג בין האדם לטבע

כשרצון וחסד חוברים יחדיו:

על חינוך סביבתי והדיאלוג בין האדם לטבע

הפילוסופיה הדיאלוגית של מרטין בובר מיוסדת על הבחנה ראשונית בין שתי צורות התקיימות של ה”אני” : ה”אני” כפי שהוא מתבטא בתוך יחס של “אני-דָבָר”, וה”אני” כפי שהוא מתבטא בתוך יחס של “אני-זולת”. יחס ה”אני-דבר” מתקיים בין נושא לבין מושא, בין תכלית לבין אמצעי ובין תוצאה לבין ניצול. יחס “אני-זולת”, על פי בובר, הוא יחס בין שני סובייקטים, יחס של שלמות, של נוכחות מלאה ושל התעלות. בובר מונה שלושה סוגים של אינטראקציה בין אדם לבין אחר, שבהם שני אופני ההתקיימות האפשריים של ה”אני” מתבטאים. הוא מייחד את מרבית תשומת לבו ליחסים בין בני אדם ויחסים בין בני אדם לבין האלוהות. ברם, דווקא הדיאלוג של האדם עם הטבע, השייך לפי בובר ליחס “אני-דבר”, ושבו עסק בכתיבתו פחות מאשר בנושאים אחרים – דיאלוג זה הוא שמעניין אותי במיוחד. ובו אני מבקש לדון במאמר זה.

 

הריני מסתכל באילן

אני יכול להביט בו כבתמונה: עמוד קפוא, אפוף נהרה, מתיז ענוות חן ירוקה וכחולה על רקיע הכסף.

אני יכול לחוות אותו כתנועה: גיד משתרג לגזע הדבק ושואף אל על.

אני יכול לחוש את יניקתם של השורשים, את נשימת העלים, את המגע והמשא הבלתי פוסק עם האדמה, עם האוויר –

ואף לחוש את הגדילה עצמה שבחביון האפלה.

אני יכול לשייך את האילן למינו ולסוגו ולהתבונן בו כעובדה יחידה, לתהות על מבנהו ואורחות חייו.

בה במידה אני יכול לפסוח פסיחה גמורה על ייחודו וצביונו, ולראות באילן ביטוי של חוק הטבע הכללי בלבד – דוגמה לחוקים שלפיהם החומרים מתערבים או מתפרדים. אני יכול להקליש את העץ לכדי מספר,  לכדי יחס טהור בין נתונים ומספרים.

בכל אלה אין האילן אלא מושא כנגדי. מקומו לו וזמנו לו, סוג לו ומצב.

אולם יכול גם שיתרחש, כאשר רצון וחסד חוברים יחדיו, שעם הסתכלותי באילן אמצא לפתע פתאום כרוך בזיקת יחסים אליו – והוא שוב לא יהיה דבר בלבד [1].

 

מסקרן. הן מאז קאנט, אם לא קודם לכן, אנו מניחים שדיאלוג ייתכן רק בין יצורים בעלי תודעה חושבת, כלומר בין בני אדם, הגדרה שלבטח מוציאה מגדר האפשר שיח בין אדם לבין עץ. קאנט טען שכל אדם יש שייתפס ראשית כל כסובייקט, כתכלית בפני עצמה, ולא כאמצעי. זאת, גם אם בחיי היום יום אנו נדרשים לעתים להתייחס אל האחר כאל אמצעי המשרת מטרה מסוימת. לדידו של קאנט, הרעיון שהאדם במהותו הינו תכלית ולא אמצעי נובע מהיותו יצור עצמאי הניחן בשכל ובתודעה. אנו נהנים ממעמד מוסרי בעולם משום שאנו יצורים בעלי חירות ותבונה, המסוגלים לחתור אל מאוויינו ואל שאיפותינו.

המסורת הפילוסופית התולה את המעמד המוסרי בקיומה של תודעה התחילה עוד לפני קאנט [2].   דקארט מחלק את העולם בין יצורים חושבים, היינו בני אנוש, לבין חומר: “אני חושב משמע אני קיים”. החשיבה היא מה שמרוממת את האדם ממעלתו של החומר הסתמי [3].    גם אצל אריסטו, השכל הוא המאפיין הייחודי המובהק של בני אדם, והוא התכונה אשר מחייבת אותנו להתייחס אל זולתנו בכבוד [4].   ההשקפה ההומניסטית של הרנסנס צומחת כמובן מתוך מסורת המחשבה הזאת: הרנסנס ראה את האדם כיצירו המושלם של האל  what a piece of work is manהתפעם שייקספיר ב”המלט”, ומעמד זה ניתן לאדם בשל סגולתו המיוחדת: החשיבה.

 

מתוך הגדרתו של האדם כיצור חושב וכתכלית בפני עצמה התפתחה האידיאה הפוליטית של זכויות האדם: אנו מכירים בייחודיותו של כל אדם ואדם, והממשלות מצוּות להבטיח את קדושת החיים של כל פרט אנושי, שכן הלה יש לו קיום חופשי ועצמאי. התפיסה המודרנית של זכויות האדם נולדה במידה רבה כריאקציה לקורפורטיזם של ימי הביניים, שם מעמדו של האינדבדואל נקבע על פי מקצועו, דתו והקהילה שהשתייך אליה, וחייו של אדם הוכתבו בידי מקומו בחברה. בחינוך, תפיסת האדם כתכלית בפני עצמה היא המצע למחויבות שלנו כלפי עתידו של כל ילד וילד בחברה, כלפי זכות הבחירה של כל ילד, והיא הבסיס למחויבותנו לסייע לכל ילד לפתח את כישורי המחשבה שלו כנתיב המרכזי שבו הוא יבטא את אנושיותו. אל לנו לוותר לעולם כמובן על היתרונות הכבירים שהמורשת ההומניסטית הזאת העניקה לנו. אך הגיעה השעה, כך אני סבור, לתת את הדעת גם על כל מה שהמורשת הזאת “שוכחת”, על מה שחסר בה, ולחשוב מחדש על כמה מהנחותיה העקרוניות.

 

אחד המקומות המרכזיים בהם מתבטאים הכשלים של התפיסה ההומניסטית של העולם הוא יחסנו אל יצורים חיים אחרים. ההבחנה הדואליסטית של דקארט בין נפש לחומר, שכל וגוף, רוחני וגשמי, מביאה אותנו לראות בבעלי החיים מכונות, שהרי אין להם תודעה חושבת, לא נפש ולא רוח. קאנט, שהשקפתו ביחס לבעלי החיים היתה רק מעט פחות נוקשה, קבע אף הוא שהאחרונים נעדרים זכויות ויכולת רציונלית, ואף על פי כן גרס שעלינו להתייחס אל בעלי החיים בהגינות, משום שבכך אנו מאמנים את עצמנו להתייחס באופן זה גם אל בני אדם. טיעון זה הועלה, אגב, כבר בספר החינוך שנכתב במאה ה- 13 [5].    הנה כי כן, ההומניזם העלה על נס את האנושיות ועיגן את הזכויות שחברותנו בקהילת בני האנוש מעניקה לנו, אך בה בעת כונן את מה שמכונה בימינו “מחסום המינים” – המחסום שמפריד בקשיחות בינינו לבין שאר הטבע – כאשר קבע את הזכות למוסר כתלוית יכולת רציונלית. האנושיות שלנו מוגדרת מחוץ לעולם הטבע – ובניגוד אליו.

 

הטבע שמחוץ לאדם הופך אפוא ל”דבר” הנועד לשימוש אנושי ותו לא, ומעמדם ה”פילוסופי” של היצורים הטבעיים שאינם בעלי חיים חמור עוד יותר ממצבן של החיות. בעוד שבעלי חיים נראים דומים לנו לפחות בכמה מתכונות החיים, ולפיכך יש להשקיע מאמץ פילוסופי ורטורי מסוים כדי לשכנע שאין לייחס להם כל אנושיות מאחר שהם אינם בני אנוש – עצים וצמחים, יערות ופלגי מים נראים כ”דברים” בכל מובן. חומר חף מתודעה, מהכרה ומנפש, ולכן נעדר ערך. תפיסה זו מבאה לידי ביטוי באמירתו הנודעת של פרנסיס בייקון, מאבות המהפכה המדעית, שפסק כי הטבע הוא חומר שיש לכבוש ולנצל למען ההתפחות האנושית. יחס זה אל עולם הטבע – חומר גולמי בשירות האדם – הפך במרוצת הדורות להשקפה השלטת והמובנת מאליה בעולם שלאחר המהפכה המדעית.

 

באורח פרדוקסלי, גם המחשבה הסביבתית בת ימינו מועדת לאמץ הנחות כאלה. בניסיון להישאר רלוונטית בתרבות שבה השפה הדומיננטית היא השפה החומרנית של רווח והפסד, גם אנשי סביבה נוטים יותר ויותר להשעין את טיעוניהם על נימוקי תועלת ואינטרסים. ההגנה על הסביבה, על פי הרטוריקה הזאת, אינה מחייבת אותנו להעמיד לבחינה מחודשת את עקרונות היסוד של המחשבה המערבית, אף שלאלה היה חלק מרכזי בעיצוב דפוסי החשיבה שדירדרו אותנו אל המשבר הסביבתי-מוסרי של תקופתנו. אנו מגינים על הסביבה ממניעים אגוצנטריים. אנו שומרים על כדור הארץ, כך נאמר לנו, כי זהו האינטרס שלנו: הרס בתי גידול, שינוי האקלים, זיהום מקומות המחיה שלנו – כל אלו הלא יפגעו גם בנו, בני האדם, לבסוף.

 

עם זאת, יש לומר, אפילו גישה סביבתית תועלתנית מהסוג שהצגנו לעיל פותחת פתח לערעור מבורך על מוסכמות יסוד תרבותיות. היות שהיא מציגה את בני האדם כחלק מהחומר של העולם, היא דוחה למעשה את האבחנה הבינארית של ההומניזם בין אדם לטבע. אנו נתונים בסכנת פגיעה רק משום שאנו תלויים בעולם שסביבנו לשם הישרדותנו. בניגוד למי שטענו כי בני אדם אולי נוצרו מן הטבע אך אינם חלק מן הטבע, אפילו הסביבתנים התועלתנים מלמדים אותנו כי איננו יכולים להתעלות מעל לקיום הגשמי שלנו.

לעומת הכתוב בבראשית פרק א’, שממנו עולה, לפי פירוש רש”י למלה “בריאה”, שהקיום האנושי הוא קיום מטה-גשמי, “יש מאין” , בבראשית פרק ב’ נכתב כי האדם נוצר מן האדמה, ושהחיים האנושיים קשורים לבלי הפרד בקיומו של שאר הטבע. אף שהאדם בתבונתו נוחל הישגים טכנולוגיים בקצב מסחרר, הוא עודו נזקק בסופו של דבר למים, לאוויר ולקרקע לחיות עליה. אחד המיתוסים המסוכנים ביותר של המודרנה הוא שבני האדם יכולים להתנשא מעל עולם הטבע ולהתנתק ממנו הודות לאינטליגנציה שלהם, ואינם נצרכים עוד לטבע כדי להתקיים. הגישה הסביבתית הנסמכת על מניעי תועלת מלמדת אותנו כי אנחנו בשר מבשרו של העולם, וכי אין באפשרותנו להתייחס אל הטבע כתפאורה בלתי מחייבת של החיים האנושיים.

גם הסביבתנות התועלתנית המוגבלת הזו עושה אפוא כברת דרך בלתי מבוטלת בכיוון הנכון. אנו מכלים את משאבי הטבע בשל שימוש לרעה וניצול יתר, מערכות אקולוגיות תומכות-חיים מתמוטטות, ואנו מתקרבים עד מהרה אל סף יכולת הנשיאה של ישראל ושל כדור הארץ.  הסביבתנות התועלתנית קוראת לשינוי תרבותי: מגישה של אופטימיזם טכנולוגי הגורסת כי החברה האנושית התגברה על התלות שלה בטבע אל גישה של אחריות סביבתית המכירה בכך שלשגשוגם של בני האדם יש קשר אינטגרלי לבריאותה של הסביבה. גם כאשר אנו מאמצים את אסכולת הסביבתנות התועלתנית, אנו נדרשים לערוך שינויים רדיקליים באורח חייה של החברה. מוטל עלינו לעשות שינוי בכלכלה שלנו: מכלכלה של צמיחה לכלכלה שמבינה שיש סייגים ומחירים לגידול הכלכלי, ומכלכלת את התנהלותה בהתאם. אנו מחויבים לתקן את היחסים בין האומות, משום שהסביבתנות התועלתנית קובעת שכל העמים כאחד משפיעים על הבריאות האקולוגית של כדור הארץ, ועל שום כך חובה עלינו לקיים יחסים של אמון ושיתוף פעולה בינינו כדי שכולנו נוכל לשרוד. עתידנו הוא אחד. עלינו לשנות גם את היחסים בין עשירים לעניים, בהכירנו בכך שלאי צדק  כלכלי אין משמעות חברתית גרידא  – אלא גם משמעות סביבתית. עוני, כמו חמדנות, הוא הקרקע שממנה ניזון המשבר הסביבתי. ולבסוף, אנו נתבעים לבחון מחדש את המכניזמים הבסיסיים של השיטה הדמוקרטית, משום שהסביבתנות התועלתנית קוראת לנו לחשוב על פני מסגרות זמן ממושכות יותר מאשר אלו שאנו חושבים בהן בתוך השיטה הדמוקרטית הקיימת. וזוהי כמובן רשימה חלקית בלבד.

 

ואולם, על אף יתרונותיה, הסביבתנות המושתתת על נימוקי תועלת מחמיצה היבט אחד חשוב לא פחות של התלות של האדם בעולם הטבע. איכות החיים האנושיים, במובנה העמוק ביותר, תלויה בהיותו של אדם חי חיים שהם חלק מן הטבע. אוויר צח, הכוכבים שממעל, ריחם ומראם של פרחי הבר – כל אלו הם מרכיבים מכוננים של החוויה האנושית, של היות אדם, ולא רק מותרות אסתטיות של החיים הבורגניים. זיהום האוויר, המים והקרקע אינו משפיע רק על העתיד הפיזי שלנו כאן, הוא מכלה גם את האנושיות שלנו. הטענה הסביבתית הגורסת שחיינו הם חלק בלתי נפרד מהעולם הטבעי, רוצה לומר שהניתוק בין השניים, בין האדם והטבע, מכרסם בעצם המהות שלנו כבני אדם. על פי הסביבתנות התועלתנית, המין האנושי לא יכול להמשיך בהתנהגותו כפי שהיתה עד כה. התנהגות זו אינה בת קיימא.  אני מבקש ללכת צעד נוסף ולטעון כי לא ראוי שנמשיך בהתנהגותנו כפי שהיתה עד כה. התנהלות כזו גורמת לדה-הומניזציה. סבורני שרבים יכולים להבין לפחות בחוש את כוונתי – המשמעות של נחל קישון או נחל ירקון מזוהם אינה מסתכמת באובדן של מקורות מי שתיה בלבד. היא נוגעת גם לדבר מה הרבה פחות מובן מאליו – שחיקת האנושיות שלנו ותחושת הקשר שלנו אל העולם היחיד שאנו יכולים לקרוא לו “בית”. להסביר ולהבין את תחושת האובדן, את האלימות ואת הדה-הומניזציה – כמו להסביר ולהבין את מה שהולך לאיבוד: השמחה והעונג שבעולם הפיזי, הניחוחות, הקולות והמראות שמזמנים חיי טבע בריאים – היא משימה בעלת חשיבות שאינה נופלת מן החשיבות שבהבנת הרס המערכות האקולוגיות. המשבר הסביבתי הוא סיפור על אהבה ועל אובדן. הוא לא רק סיפור על כיליון של מקורות וחומרי גלם טבעיים.

בחיפושנו אחר שפה שתאפשר לנו לדבר על ממדים רוחניים/פסיכולוגיים/דתיים של המשבר הסביבתי, מציע לנו מרטין בובר אפשרות מעניינת: יחסי אני-זולת שאינם חלים בהכרח רק על יחסים בין בני אדם, ובאופן מסוים נוגעים גם ליחס בין אדם לבין יצור טבעי, כמו עץ, שגם הוא הופך להיות חלק מן הספרה המוסרית שנחשבה עד כה שמורה רק לבני אדם. לא עוד “חומר” בלבד, אפילו לא “חומר” שראוי שיישמר ויוגן, על פי בובר היחס שלנו אל הטבע הוא הבסיס הרוחני של האנושיות שלנו. כאשר טבע הוא רק חומר, רק “דבר”, גם ה”אני” הופך בהכרח לישות חד ממדית. האנושיות שלנו מידלדלת כאשר חיינו מצטמצמים לכדי יחסים פונקציונליים, ומאבדת את ממד הקדושה הטמון בה. כאשר אנו רואים בעץ את זולתנו, לעומת זאת, ומכירים בכך שהוא איננו רק חומר, אלא גם שותף ליחסי חיים, גם האנושיות שלנו מתעלה לכלל ביטויה השלם. אנושיות יכולה להתקיים רק מתוך יחסים עם זולת. כאשר אנו עושים רדוקציה של עולם הטבע לכדי חומר גלם לשימוש אנושי, איננו רק מאיימים על קיומנו הגשמי, אלא מעמידים בסימן שאלה את עצם האנושיות שלנו.

 

כיצד עלינו לפרש את דבריו של בובר? אני משיג, אם כי לא לחלוטין מבין, מה משמעותם של יחסי אני-זולת עם אדם אחר. אני מוצא את עצמי תכופות נאבק כדי לשמור את האנושיות נוכחת במלואה במפגשים שלי עם אנשים אחרים, ואני גאה שזכיתי לרגעים נדירים, אם כי יקרי ערך, שבהם מפגשים עם זולתי הרקיעו מעבר למגבלות השפה. ברגעים אלה התקיימה בינינו גם תקשורת שמעבר למלים ונוכחות מלאה של שני בני אדם בצוותא. חוויה כזו מתרחשת רק כאשר שני אינדבדואלים נוכחים בכל הוויתם השלמה. והדדיות היא חיונית כאן.

 

התבוננתי גם בעצים, וכן בפרחים, נחלים, הרים וחופים. סקרתי את תוויהם ואת יופים, נשמתי את בשמיהם, כריתי אוזן לקולותיהם וספגתי את הודם. לבי החיש את פעימותיו בציפיה ושקע בעצלתיים נינוחים של הרהור. אני חושב שלעתים, כאשר “רצון וחסד חברו יחדיו” הייתי נוכח אפילו בחוויה של עץ במלוא “עציותו”. האם העץ גם היה נוכח איתי? האם נוכחות כזו תיתכן בכלל אם לעץ אין תודעה של קיומי שלי? ואם לאו, באין הדדיות, האם יכולים להתקיים יחסי אני-זולת במובן הבובריאני בין בני אדם  לטבע? בובר קובע במפורש שהדבר ייתכן, אך אינו נותן לנו את הכלים הפילוסופיים כדי להשיב כיצד הללו מתרחשים.

 

לטעמי, התשובה טמונה בהבנה שתפיסה סביבתית אמיתית דורשת מאיתנו לחשוב מחדש על כל ההנחות המוקדמות שלנו לגבי טיבם של יחסים וטיבו של דיאלוג – משהו שגם בובר רמז לו. המשבר הסביבתי, בין היתר, הוא תוצר של הכישלון של ההומניזם ושל החינוך ההומניסטי לראות את החיים האנושיים בתוך הקשרם הגדול של הדברים. מאז הרנסנס, הפרויקט ההומניסטי התמקד בייחודיות האנושית: התבונה, המדע והתודעה כסגולות שהופכות אותנו לבני אנוש, ועל כן כל כולנו לשאוף לפתחן. השקפה זו העניקה לנו תובנות ועקרונות שיצרו מהפכה בחיים האנושיים, ואל לנו להמעיט בערכם חלילה. היא הקנתה לנו את היכולת הפילוסופית לראות את כל האנשים, ובסופו של דבר גם את הנשים ואף את השחורים, כשווים, והבנה זו היתה הבסיס להתפתחות הדמוקרטיה והערכים הנובעים ממנה. מדעית, שימת הדגש על יכולתו של האדם לשלוט בטבע, היתה הקרקע למהפכה התעשייתית ולימים למהפכת המידע, שהביאו לפיתוח טכנולוגיות ששינו את האופן שבו אנו חיים.  לתהליכים הללו היו מחירים בלתי פשוטים עבור המין האנושי, אך גם הישגים כבירים. ההומניזם גרם לנו גם להשיג את עצמאותנו כיצורים בעלי מחשבה חופשית אשר מסוגלים לתפוס את העבר ולבנות את העתיד על יסוד מי שאנחנו ומי שאנו מבקשים להיות. מאידך, השבר האקולוגי, הרס משאבי הטבע ומקורות המחיה, הוא המחיר הבולט לעין ביותר של המהפכה ההומניסטית. אך הוא אינו היחיד. באופן גלוי פחות, אך לא חמור פחות, נתלווה לשבר האקולוגי משבר נוסף – המשבר של רוח האדם.

 

“מחסום המינים” לא רק ניתק את האדם משאר בריות הטבע, שאותן הפך למצרך לניצול אנושי. הוא גם קטע את בני האדם מההקשר שמעניק משמעות לחיים האנושיים. אבולוציונית, המין האנושי  הוא צאצא ישיר של העצים והפרחים, הדו חיים, הזוחלים והיונקים, שאליהם אנו משויכים ביולוגית. אנו התפתחנו יחד עם העולם שסביבנו וכתוצאה שלו. לקטוע את החיים האנושיים משאר העולם זה לקטוע אותנו מהנסיבות שבהן חושינו התפתחו. לא הבניה תרבותית היא שגורמת לנו להתמוגג מניחוח של ורד או מטעמו של צוף. המראות, הריחות, הקולות, הטעמים והמרקמים של העולם טבועים עמוק בגופנו.  למנוע אותם מאיתנו הוא למנוע מאיתנו את מה שהופך אותנו אנושיים. ביומנה של אנה פרנק, לקראת הסוף, כאשר הנערה רוכנת החוצה מחלון חדרה ומביטה אל הלילה, היא כותבת בכאב על ערגתה לחוש את העולם שוב, להטמיע את יופיו.  אנו כולנו, כמטאפורה כמובן, לכודים בשביה של אנה פרנק, קרועים יותר ויותר מהעולם שסביבנו בחדר הולך ונסגר לנוכח עולם הטבע האוזל.

 

דו שיח עם העולם שסביבנו אינה עניין מודע. זהו דבר מה קדום הרבה יותר. כישורי התקשורת לא הופיעו אצל המין האנושי רק לאחר התפתחותן של תודעה ושפה. עוד בטרם היה ביכולתנו להגות מלה, נהנינו מכר נרחב של אפשרויות תקשורת בעולם. האינסטינקט הלשוני שלנו נובע מצורך עמוק בתקשורת, צורך שמגרה את התבונה ואת התודעה האנושית לתור כל העת אחר דרכים חדשות לשוחח. אך גם בטרם היתה לשון, תקשורת אנושית התנהלה באמצעות הבעות פנים וגילויי רגש, באמצעות מחוות גוף וריחות, צבעים וקולות. תקשורת ורבאלית היא רק קצה הקרחון של מנעד רחב של כישורי תקשורת שהתפתחו במהלך האבולוציה. עוצמתה של הלשון כאמצעי מבע הינה ייחודית כמובן, אך היא עלולה לפתות אותנו בטעות להאמין כי שפה היא כל מה שבנמצא, או למצער כל מה שחשוב. למעשה, תקשורת אנושית, אפילו עם בני אדם אחרים, דורשת מיומנויות מגוונות מאוד, שהיכולת המילולית היא רק אחת מהן [8].  כדי לחצות את מחסום המינים, המיתוס של מחשבה מודעת ושכלתנית כבסיס היחיד לדו שיח חייב להיזנח, אם ברצוננו להבין – ולהיות מובנים.

 

כל מה שצריך לעשות הוא להביט בטיפול פסיכולוגי באמצעות בעלי חיים, הניתן לילדים הסובלים מליקוי ביכולת לתקשר במלים. ילד שעבר התעללות מינית או נפגע פסיכולוגית באופן אחר, או אפילו ילד שסובל רק מביטחון עצמי נמוך, יכול לפרוץ את בדידותו בחברת בעל חיים. אלו שסבורים שמדובר בסך הכל בטכניקה יעילה – כלי שנועד לגרום לילדים לדבר – מחמיצים את לב העניין. אכן מדובר בשיטה יעילה, אך היא יעילה משום שהיא תכלית בפני עצמה, ולא רק אמצעי. אם להשתמש שוב במושגיו של בובר, הילד הצליח ליצור יחסי אני-זולת, וכך השתחרר מהמכשולים הבלתי עבירים שהציבה בפניו התקשורת האנושית השגורה, קשיים שלא הניחו לו לחוש בנוח בחברת אדם אחר. אני הייתי עד לכך, והתרגשתי עד דמעות להיווכח כיצד יצור חי אחר מסוגל לגרום לילד להיפתח באופן שלא היה לאל ידו של שום אמצעי מילולי לעשות.

 

דבר זה ניתן רק מכיוון שאנו איננו זרים לחלוטין זה לזה. אנו חולקים את אותו ספר תולדות אבולוציוני, ומסוגלים לזהות משהו מעצמנו ביצור שלפנינו. כאשר אדם מחייך, אנו יודעים שהוא שמח, ויודעים מהי תחושת שמחה. אמת, אנו פרטים עצמאים ומובחנים זה מזה, כפי שמלמדת אותנו הנאורות, אך בה בעת אנו כרוכים במהותנו איש ברעהו, ומוצאים את אנושיותנו שלנו בפני זולתנו. באורח דומה, אנו מזהים משהו מתשתית העצמי שלנו, מהעצמי ה”פרימאטי” הראשוני שלנו, אצל בעלי חיים אחרים המשתייכים למשפחת קופי-העל. אנו מוצאים משהו מהתשתית הקיומית שלנו כבעלי חיים אצל בעלי חיים אחרים, כפי שאנו מזהים את האנושיות שלנו אצל בני אנוש אחרים. אנו לא רק עצמאיים, אם כן, אלא משהו נוסף: “בין-עצמאיים”, כלומר מקיימים יחסים של תלות הדדית. אני סבור כי מושג העצמאות הכה מקודש בתרבותנו ראוי שיפנה את הדרך לתפיסה מורכבת יותר, “בין-עצמאות” – עצמאות המשולבת בזיקה אל האחר ובזיהוי העצמי בזולת. דומה שרעיון כזה הולם יותר את זמננו.

 

אבל עץ?

אני ישוב בדירתי בתל אביב, מביט החוצה מחלון חדר האורחים, מתבונן בצמרות עצי הפיקוס מזדעזעות אנה ואנה בחוזקה בסערת החורף. השמש, מגיחה מבין סדקי מעטה העננים הכבד, זורחת בנוגה בהיר על עלים ירוקים ועל ענפים חומים, ומותירה את חלקיו הנותרים של העץ מוצלים. אלו הם שכניי הדוממים, אשר משתנים עם העונות, עם מזג האוויר, עם התלאות השונות של החיים בעיר.

“כי האדם עץ השדה”, כתב המשורר נתן זך ברוח ספר דברים. לאילנות יש שורשים הנטועים בקרקע ובדים השואפים למעלה, תועים אחר אור. העצים נותנים לנו חמצן לנשום, אדמה המהודקת במקומה, פירות למזוננו. קיומם מסמן לא אחת את הטריטוריה שלנו ואת הזיכרונות שלנו – עץ התפוח שגדל בחצר האחורית שלנו באחד מפרברי ניו יורק, עץ האֶדר (מייפל) בחצרנו הפונה לרחוב, שעליו טיפסנו כילדים עד שהענפים חישבו להתכופף תחת משאנו. אני זוכר את ריח העלים המרקיבים בסתיו ואת הניצנים הרעננים באביב. לעץ יש קיום עצמאי משל עצמו, ויש לו בוודאי ערך שימושי עבור בני אדם. ברם, כאשר הרצון והחסד חוברים יחדיו, אני יכול לחוש גם את הבין-עצמאות שלנו. זהו כמובן לא דו שיח בין שני יצורים בעלי תודעה, אבל זהו בהחלט מפגש שבו נוצר מגע בין שניים, שעל פי כל אמת מידה הינם יצורים נבדלים. התורות המיסטיות אומרות לנו כי נפרדותם של שני יצורים היא מבחינה מסוימת אשליה. באורח יסודי, חד אנו, חלק מאותו סיפור.

חינוך אקולוגי

 

אנו, במובנים רבים, הדור המשכיל ביותר בהיסטוריה האנושית. והנה, דווקא הדור המשכיל כל כך הוא זה שתרם יותר מכל למשבר הסביבתי הנוכחי. לדברי המחנך הסביבתי דיוויד אור, הדבר אינו נובע מהיעדר חינוך – אלא מסוג החינוך שאנו מקבלים. אם נמשיך לחנך באותו אופן, אנו צפויים רק להחריף את ההתנהלות האנטי-סביבתית שמאפיינת אותנו כיום [9].   אני מבקש לטעון כי המפתח לשינוי המצב הוא בשינוי המטאפורות שדרכן אנו מבינים ומארגנים את תפיסת המציאות שלנו: במקום המטאפורה של עצמאות אנושית, עלינו לאמץ את המטאפורה של “בין-עצמאות”, ולבחון כיצד שינוי מושגי כזה ישפיע על החינוך שלנו. ברצוני להציע ארבע דפוסים שונים ששימשו אותנו עד כה כדי להקים מחסומים שהפרידו בינינו לבין המציאות, בתוצאות הרות אסון, ולהסביר כיצד הבנה של סכמות החשיבה המזיקות הללו תוכל להוליך אותנו לתיקון הפילוסופיה החינוכית שלנו ולהעלותה על נתיב בר קיימא:

 

1.    חשיבה בין-תחומית: דושיח מחודש בין שדות ידע

מערכת החינוך שלנו מחלקת את הידע לדיסציפלינות מובחנות: היסטוריה, מתמטיקה, ספרות או מדע. הדיסצפלינות מחולקות אף הן, לתת-דיסציפלינות, ואלה מכתיבות את חומר הלימוד בבית הספר. בעשורים האחרונים היינו עדים לגידול מדהים בכמות הידע שנצבר בתוך כל תחום לימוד – אך, במקביל, אנו חשים בהידלדלות משמעותית של הידע הבין-תחומי ושל החשיבות שמייחסת החברה לידע מהסוג הזה. המשבר הסביבתי התפתח מבין קווי התפר הפרומים שבין הדיסציפלינות, במקומות שבהן תחומי ידע שונים משיקים זה לזה והיו אמורים להידיין זה עם זה [10].

 

למדנו כימיה, ויישמנו את הידע כדי לייצר דשנים רבי עוצמה, מבלי שנתנו את הדעת על השפעת כימיקלים על המערכות הביולוגיות או על בריאות הציבור. ייבשנו ביצות, אף שבתחומי ידע אחרים נלמד מזמן התפקיד החיוני של ביצות בטיהור מים. שטענו קדימה בפיתוח הביוטכנולוגיה והחקלאות האינטנסיבית, מבלי לתת את הדעת לגבי מי באמת הולך להרוויח ומי הולך להפסיד מהמהפכה החקלאית.  חשיבה סביבתית מחייבת אותנו לשבור את המחיצות בין קטגוריות המחשבה המבודדות שבאמצעותן אנו מבינים את החיים, ולהבין כי השלם גדול בהרבה מסך חלקיו. הגיעה השעה להבין כי סוגים שונים ודיסציפלינות שונות של ידע יכולים לסייע בידינו לאמץ ראיה שלמה יותר של העולם ושל מקומנו בתוכו.

 

2.    אינטליגנציה רגשית – חיבור מחדש בין רגש למחשבה

החלוקה בין דיסציפלינות היא פרי של הנחות פדגוגיות רחבות יותר, הנכנסות תחת מה שהפילוסוף החינוכי הבריטי, פול הירסט, כינה “החינוך הרציונליסטי”. על פי תפיסה זו של החינוך, רכישת ידע היא בשורשה תהליך קוגניטיבי, רצף עובדות שעלינו ללמוד [11].   אם ניישם את החלוקה של דקארט על תחום החינוך, הרי שלמידה היא נחלתו של השכל, הנתפס כישות נפרדת מעולם הרגשות. במקרה הטוב, הרגשות הן אמצעי להשגת תכלית, אנו רותמים אותם לשירותנו על מנת שיניעו אותנו לקנות עוד ידע.

 

ברם, באותו אופן שתחומי ידע אינם באמת מבודדים זה מזה, והלמידה שלנו צריכה להתמקד בצמתים שבהם הדסציפלינות נפגשות, במקום שבו ניתן לתפוס את השלם, כך גם המחשבה הרציונלית שלנו אינה יכולה להיות בלתי תלויה לחלוטין בחיי הרגש שלנו. תבונה ללא רגש – היגיון קר, שכלתני – מנתק את בקשת הדעת שלנו מהמעיין שמזין אותה. אומנם ישנם בוודאי צדדים אפלים בנפש האדם, ועלינו כמובן להבינם ולהתעמת איתם, אך ככלות הכל אנו עודנו יצורים חברתיים, והזדהות וחמלה הם חלקים מכוננים של הטבע האנושי שלנו. רגשותינו הם שמנווטים את ערכי היסוד של חיינו: יצורים החשים חמלה היננו, ומצב זב מביא אותנו לייחס לחמלה ערך חיובי. רציונליות בלי תשתית אמוציונלית שמכוונת את דרכה תותיר אותנו אובדי עצות בעולם.

 

תבונה איננה ידע טהור ותו לא: המחשבה שלנו היא הרחבה של האינטואיציות שלנו, ואף על פי שלעתים אנו נוטים לדחות את מה שרגשותינו מביעים, אנו תמיד משתמשים בהם כנקודת התחלה.  תהליך נכון של שיקול דעת מחייב אותנו ראשית חוכמה בתשומת לב למה שליבנו מציע שהוא הדבר הראוי לעשותו. המודל הרציונליסטי מעלה על נס סקרנות אינטלקטואלית, אבל סקרנות לבדה עשויה להיות מסוכנת. יש חשיבות גם למה שאנו סקרנים לגביו – ולמה שאכפת לנו ממנו. אינטלקט שאינו יונק ממוסר יכול להוליך למעשים מפלצתיים. בבית הספר, המשמעות היא שיש להתייחס לנטיות הלב שלנו כאל משאב חינוכי חיוני. ג’יין רולנד מרטין ניסחה זאת כך: “אנו נדרשים להצטיין במחשבה בהירה והגיונית ולהעפיל כל העת אל הישגים גבוהים יותר במדע, במתמטיקה, בהיסטוריה, בספרות וכיוצא באלו. לשווא תחפשו לעומת זאת אחר דיונים על אהבה. לשווא תבקשו לשמוע תביעה להצטיין באכפתיות, בדאגה ובמגע” [12].   המשבר הסביבתי דורש מאיתנו ללכד מחדש את המחשבה עם האמפאטיה שלנו. עלינו לא רק ללקט מידע – אלא לשחר דעת.

 

3.    תפיסת עולם סביבתית – חיבור מחדש בין עובדות לערכים

אני אמון דיי על הפוסטמודרניזם כדי להכיר בכך שמדע איננו חף מהטיות ערכיות. ההשקפות שלנו משפיעות לא רק על הדרך שבה אנו מתארים את מה שעינינו רואות, אלא גם, כפי שהראה אותנו תומס קון, על מה שאנו חושבים שאנו רואים. המהפכה של קופרניקוס התאפשרה הודות לתמורה שחלה בתפיסת העולם של דורו עם התבססות הדרך המחשבה ההומניסטית. הפרספקטיבה החדשה היא אשר העניקה לקופרניקוס, ולגלילאו אחריו, את היכולת לראות את העולם בעיניים אחרות, ובסופו של דבר גם להבין את העולם אחרת [13].   ערכינו מעצבים את האופנים שבהם אנו מתארים את המציאות, ולכן אנו חייבים לקחת אותם בחשבון אם חפצנו במדע שיבטא את הערכים שאנו מאמינים בהם.

בפולמוס בן זמננו סביב משנתו של צ’רלס דרווין, לדוגמה, המין האנושי מתואר על ידי הוגים ומדענים שונים באורח שונה לחלוטין: כאנוכי, כאלטרואיסט או כלוח חלק – חוקר חוקר ושיטתו. ההבדלים אינם תוצר של איכות המחקרים – הם אחוזים היטב כולם בתיאוריה האבולוציונית של דרווין ובדיון הדרויניסטי על טבע האדם. התיאורים השונים של טבע האדם שונים כל כך זה מזה משום שהם נטועים בהשקפות עולם הפוכות. כאשר מרי מידג’לי מתארת את החינוך שקיבל דרווין, היא מספרת על נוהגו לבלוע ספרים וכרכי אנציקלופדיות בנערותו. לא היתה זו קריאה שסיפקה רק הנאה, היא כותבת, אלא קריאה שנועדה לפתח בהדרגה את השקפת העולם שלו, והיא אשר שירתה אותו לימים היטב בניתוחיו על אודות עולם הטבע ופשרו [14].   חינוך הוא העשרת הנפש. אבל הוא גם בדיקה בלתי פוסקת של תפיסות עולם. עלינו לשים לב להנחות המוצא שלנו אשר מכוונות את האופן שבו אנו תופסים ומתארים את העולם. החינוך צריך להקנות לנו כלים לביקורת של החברה, לעודד אותנו להטיל ספק במה שמקובל, ולהבין שהמקובל הוא למעשה מערכת של רעיונות שיש לה היסטוריה, והיא יכולה להיבחן מחדש ואף להשתנות.

 

המשבר הסביבתי הוא ליקוי בתפיסת העולם שלנו – ראיה מפוצלת של עולם הידע ושל החיים האנושיים, ויישום מוקצן של ערך העצמאות המביא אותנו להאמין שכל אחד מאיתנו צריך לפעול על סמך האינטרסים שלו בלבד. אנוכיותו המובנית של המין האנושי היא הנחת היסוד שעליה נשענת ראיה זו. אך אנו זקוקים למטאפורות אחרות. כאלו שיניחו לנו להתחבר מחדש איש לרעהו ואיש אל העולם שמסביבו: “בין-עצמאות” במקום עצמאות. מטאפורות שיאפשרו לנו להקשיב גם לעצים.

 

מהנאמר לעיל אין להבין כי בכוונתי לטעון שעובדות אינן אלא הבניות והשתקפויות של תפיסות עולם. אני אמון דיי גם על המודרניזם כדי להכיר בכך שהידע המדעי משקף משהו אמיתי הקיים בעולם שבחוץ – גם אם הוא מושג בתיווך מתמד של עיניים ואוזניים אנושיות. עלינו לתת את הדעת לאופנים שבהם תפיסות העולם שלנו משפיעות על האופנים שבהם אנו מתארים את המציאות, ובה בעת עלינו להיות פתוחים מספיק לכך שעובדות יכולות לאתגר ואף לשנות את השקפותינו. התפיסות הסביבתיות שינו את הדרך שבה אנו מביטים בעולם. הם חשפו נתונים אודות קריסת המערכות הטבעיות , ונתונים אלו חשפו את הכשלים שבתפיסת העולם שלנו. מדע טוב יכול לסייע לנו להאיר השקפות עולם בעייתיות ולחשוב עליהן מחדש. ערכים מעצבים עובדות. אך ראוי שגם עובדות יעצבו ערכים. החינוך צריך לספק לנו השכלה ומיומנות מדעית – בפרט השכלה אקולוגית – מדע המתקבל תכופות מדי בהתעלמות בשל הנחות היסוד שלו החותרות לעתים תחת המובן מאליו המדעי. החינוך צריך לספק לנו גם השקפות עולם, שיזינו, אך גם יקשו, על המטאפורות שמארגנות ונותנות משמעות לעולמנו.

 

4.    לקחת את האזרחות ברצינות – לחבר מחדש מחשבה ופעולה, ידע ואחריות

ג’ון דיואי, באחד מהקטעים החביבים עליי ביותר שלו, כתב כך:

 

“נאמר לי שיש בית ספר לשחייה בעיר אחת, ובבית הספר הנערים לומדים לשחות מבלי להיכנס למים כלל, ומתאמנים בלא לאות על כל התנועות הנחוצות לשחייה. כאשר אחד הצעירים, שהתאמן בהתמדה, נשאל מה עשה כשנכנס לבסוף לבריכה, הוא ענה בקצרה: ‘טבעתי’. על פי אותו היגיון בדיוק, הדרך היחידה להיות ערוך לחיות חיים חברתיים היא להיות מעורב בחיים החברתיים. לייצר נורמות של יעילות חברתית ותרבות של שירות בממבודד מכל צורך חברתי ומכל מוטיבציה חברתית, מבלי להתחשב בדפוסים החברתיים הקיימים, זה, במפורש, ללמד ילד לשחות על ידי שינון תנועות מחוץ למים”[15].

 

באותו אופן שמערכת החינוך שלנו מפצלת גופי ידע זה מזה, מפצלת בין המחשבה לבין הרגשות שלנו, ובין עובדות לערכים – היא מפצלת בין בתי הספר לבין הקהילה שבה הם שוכנים ובין ידע לאחריות.

אנו זקוקים ליותר ממידע באשר לאיך עולמנו פועל, ליותר מרעיונות לגבי מה שיש לשנות. אנו צריכים אזרחים מעורבים הנכונים לפעול בעולם שסביבם, ויש להם כלים לפעול למען שינוי. בתי ספר חייבים להוציא את התלמידים מהכיתות, אל הקהילה. עליהם לגרום לתלמידים לגלות מעורבות בעולם שסביבם, להשתתף בדיון הפוליטי העוסק במה שצריך לשנות, ולגרום להם ליטול חלק בתהליך השינוי עצמו. אלמלא כן, ניוותר עם אנשים שמעולם לא למדו איך להיות אזרחים מעורבים בקהילה שלהם – שמעולם לא למדו לשחות.

 

כדי שדמוקרטיה תתפקד כשורה, נדרש יותר מאשר להצביע בכל סיבוב בחירות. דמוקרטיה זקוקה לאזרחות פעילה ומודעת, לאזרחים המחויבים להשתתף בדיאלוג עם אזרחים אחרים לגבי טובת הכלל ומחויבים לפעול לקידום שינוי חברתי. פעמים רבות מדי טובת הכלל נדחקת הצדה, וכל אחד מאיתנו נסוג לתור אחר האושר הפרטי שלו ולהגן על זכויותיו האינבדואליות. המשבר הסביבתי הוא מבחינות רבות המשבר של הדמוקרטיה: כיכר העיר התרוקנה, האזרחות הסתגרה מאחורי דלתות נעולות, וכל מה שאנו חולקים יחד – אוויר, מים,  קרקע, נמכר למרבה במחיר. עלינו לתבוע מחדש את נכסינו המשותפים ולהניף מחדש את דגל הדמוקרטיה כתפיסה של מה שאנו בונים ביחד – ולא כאידיאולוגיה המלמדת איך כדאי לחיות הכי טוב לבד.

 

“הריני מסתכל באילן”.  איך נלמד את עצמנו ואת תלמידינו לפרוץ את המחסומים שמפרידים בינינו, ותחת זאת לגלות מחדש את מה שמחבר בינינו? מרי מידג’לי מדברת על מושג ה”פליאה” כעל מושג המפתח שעלינו להשיב אל המחשבה שלנו. אני סבור שמושג זה יכול לסייע לנו להבין גם למה התכוון בובר. להרגיש פליאה משמע לדעת כי אנו קשורים אל דבר מה עצום מאיתנו, דבר מה שגם קשור אלינו, אך גם בלתי תלוי בנו. הפליאה מרחיבה את היקף המעגל, מסיעה אותנו מן המעגל האנושי אל הסיפור הגדול יותר. פליאה היא החוויה החינוכית שנוטלת אותנו מעבר לקיום הפרטיקולרי והסגור שלנו, וגורמת לנו להביט בחיינו בתוך הקשר חדש, רווי השתאות. במודל החינוכי הרציונליסטי, חומה בלתי ניתנת לחציה מפרידה בין האנושות לבין שאר העולם. חומה זו מובילה אותנו באורח בלתי נמנע לאבד את משמעות החיים, בכך שהיא מציבה את בני האדם כצירו הבלעדי של הסיפור, ושוכחת את ההקשר הגדול של הדברים. על פי המודל האלטרנטיבי של מידג’לי, אנושיותו של הפרט יכולה להתפתח אך ורק על ידי הכרה בכך שהוא חלק קטן משלם גדול יותר: “אנו זקוקים לעולם הרחב, אשר צריך להיות עולם שאינו זקוק לנו; יקום שיכול להפתיע אותנו בכל רגע, שלא אנחנו תיכנתנו אותו – משום שרק יקום כזה יכול להיות מושא לפליאה” [16].  פליאה תובעת מאיתנו ליצוק קשב ואהבה בדחף הסקרנות שלנו אל לעולם. בלי אהבה, מדע הוא סקרנות נטולת ערכים; עימה, המדע נעשה “הבנה חדורת כבוד של היקום” [17] .

 

 

אולי התובנה הסביבתית היסודית ביותר היא שאנו והעולם שסביבנו היננו “בין-עצמאיים”, תלויים אחד בשני, חלק מאותה עלילה. חורבן המערכות האקולוגיות הוא החורבן שלנו, ומכיוון שאנו יותר מישויות חומריות, חורבן הסביבה מאיים על שרידותנו הרוחנית, כפי שהוא מאיים על חיינו הפיזיים. אנו חיים את חיינו בתוך ההקשר הרחב יותר של הקיום על פני הכוכב היחיד שאנו מותאמים לחיים בו. זהו ביתנו. “כאשר רצון וחסד חוברים יחדיו” יש לנו סיכוי למצוא את עצמנו מחדש בתוך הסיפור העתיק של החיים: לשמוע את שירת העשבים, את רחש העצים, ואז, כפועל יוצא מכך, לחזור ביתר שאת אל הסיפור שלנו, הסיפור האנושי – זה שיכול להיות מסופר רק בדו שיח עם זולתנו.

______________________________________________________________

הערות

 

[1] מרטין בובר, “אני ואתה”, מתוך בסוד שיח:על האדם ועמידתו נוכח ההוויה, (תל אביב, מוסד ביאליק, 1973), ע’ 6.

[2]   Immanuel Kant, “Duties to Animals and Spirits,” in Lectures on Ethics, translation Louis Infield (New York: Harper and Row, 1963), pp.239-41

[3]    רנה דקרט, על המתודה, (ירושלים: מגנס, תשכ”ח), ע’ 72-96.

[4]    אריסטו, פוליטיקה, (ירושלים:  מגנס, תרצ”ו), ע’ 9-18.

[5]   ספר החינוך, (ירושלים: הוצאת מוסד הרב קוק, תשכ”ב), מצווה 550.

[6]   Carolyn Merchant, The Death of Nature:  Women, Ecology and the Scientific Revolution, (New York: Harper and Row, 1989), pp.164-190.

[7]    אנה פרנק, יומנה של נערה, (תל אביב:קרני, 1961), 15 ביוני 1944.

[8]   Pinker, Steven, The Language Instinct:  How the Mind Creates Language, (New York: Harper Collins Books, 1994), pp.17-24

[9]    דיויד אור, “חינוך לשם מה?”, מקום למחשבה, (תל אביב: מרכז השל, 2001), מתורגם מתוך Earth in Mind:  On Education, Environment and the Human Prospect,( Island Press, 1994).

[10]   Andrew Brennan, “Environmental Awareness and Liberal Education,” British Journal of Educational Studies, Volume 39, No. 3, August 1991.

[11]   Paul Hirst, “Educational Aims: Their Nature and Content”, in Philosophy of Education 1991, (Normal, Illinois: Philosophy of Education Society, 1992), pp.41-42.

[12]   Jane Roland Martin, The Schoolhome, (Cambridge, Mass.: Harvard University Press, 1992), p.122.

[13]   תומס קון, המבנה של מהפכות מדעיות, (תל אביב: מפעלים אוניברסיטאיים להוצאת לאור, תשל”ז).

[14]   Mary Midgley, Wisdom, Information and Wonder, (London: Routledge, 1989), p.39

[15]   Larry Hickman and Thomas Alexander, eds., The Essential Dewey: Volume I, (Bloomington and Indianapolis:  Indiana University Press, 1998), p.248.

[16]   Mary Midgley, Beast and Man, (London: Routledge, 1995, second edition), p.362

[17]   Mary Midgley, Wisdom, Information and Wonder, (London: Routledge, 1989), p.39

 

ד”ר אילון שוורץ, חבר סגל במרכז מלטון לחינוך יהודי באוניברסיטה העברית, ומנכ”ל מרכז השל לחשיבה ולמנהיגות סביבתית

הָאַלּוֹן

פּוּעָה בָּר

 נִשָּׂא לוֹ אַלּוֹן הַדּוֹר אֶל הָאֹפֶק

רְחָבִים וַעֲצוּמִים הֵם בִּדְיוֹ

צִפּוֹר בָּנְתָה לָהּ קֵן

יַעֲרוֹן בְּלוֹטִים אָסַף

 

צילו לְעָיֵף מֵהַדֶּרֶךְ יַטִּיל

יוֹפְיוֹ לְכָל עָבָר יִשְׁלַח

וְזוּג אוֹהֲבִים לְרַגְלָיו יַעֲמֹד

ישתאה מגזעו וּמוֹתֵת עֲנָפָיו

 

הוּא אוֹתָהּ חִבֵּק

לְלִבּוֹ אוֹתָהּ הִצְמִיד

עֵינֶיהָ אֶל עַל נָשְׂאָה –

בְּלִבָּהּ מִשְּׁאֵלָה קְטַנְטַנָּה

 

סְפֹר עַל אַלּוֹן אָז נִרְקָם

שֶׁהִתְחִיל וְלֹא תָּם

 

Generations pass while some tree stands, and old families last not three oaks.
Robert Browning
 
Of all the trees that grow so fair…greater are none beneath the sun than the Oak and Ash and Thorn.
Rudyard Kipling
 
What I know of divine sciences and Holy Scripture I learned in woods and fields. I have had no other masters other than the beeches and oaks.
St. Bernard of Clarivaux
 
Every oak tree started out as a couple of nuts who decided to stand their ground.
Unknown